Hestesport på Bøverbru

 

På Bøverbru finnes det en klubb for hestesportsinteresserte. Den heter Toten hestesportsklubb. De har en ege Nettside som blant annet inneholder informasjon generelt om klubben, hvordan du kan bli medlem, beskriver plan over kurs og møter, nyheter samt inneholder offentlig informasjon som årsmøter og drift. Du kan også lese om nødvendige lisenser for de som driver med hestesport (hestelisens og rytterlisens), resultatlister fra konkurranser og fakta om hest og hestens helse. Du finner også et galleri med bilder fra stevner, klubbmesterskaper og sommer show. Under fanen informasjon finnes blant annet underkategoriene Klubbens dokumenter, Klubbstyret, Terminliste, Hestekunskap (ja de har skrevet det med bare én n), Hestens helse, Norges rytterforbund og Nettlinker.

Her kommer først en oversikt over de temaene som du kan lese om på siden deres under kategorien hestekunnskap, hestens helse og Norges rytterforbund. Avslutningsvis i denne artikkelen introduseres nettstedet dressursåklart.

Under hestekunnskap finner du disse temaene:

 • Manfletting
 • Hvor lenge bør hester stå ute?
 • Hvordan forberede seg til stevne
 • Hest i trafikken
 • Dressurbaner
 • Forskrift om velferd for hest.
 • VEILEDNING FOR DRESSURDOMMERE
 • Å ha hest
 • Tilpasning av salen
 • Forsikring av hest
 • Hestens eksteriør
 • RETNINGSLINJER TIL FORSKRIFT OM VELFERD FOR HEST
 • Ryttertester – Dressur
 • Ridebanens veier
 • Rideknappen
 • Forskrift om transport av levende dyr.
 • Grønt Kort
 • Diverse Linker til Hestesider
 • Dressur Programmer

Det finnes selvsagt veldig mye man kan lære om hestens helse og sykdom, men her er i alle fall det som Toten hestesportsklubb har valgt å legge ut på nettsiden (denne listen var oppdatert i 2017).

 • Forfangenhet (Laminitt)
 • Hestens sanser
 • Munn og Klauvsjuke
 • Vaksinasjonsbestemmelsene for hesteinfluensa
 • Følling
 • Den drektige hoppa
 • Antidoping
 • Akuttilfeller når skal jeg ringe dyrlegen?
 • Ormebehandling av hest
 • Fôring av hest
 • Å stelle en gammel hest
 • Bandasjering av hest
 • Hovpleie

Det er også verd å nevne hvilke underkategorier som finnes under Norges rytterforbund, da dette er viktig informasjon som går på offentlige plikter, regler, avtaler, etikk og forsikringer:

 • Hestelisens 2016
 • Rytterlisens 2016
 • NRYF’s avtaler
 • Skjemabank
 • Norges Rytterforbunds konkurransereglement ( KR )
 • Til utlandet med hest
 • Standardkontrakt for kjøp av hest
 • Velferd og etikk
 • Ponnimåling
 • Vedtekter for Oppland Rytterkrets (13. juni 2006) (14.5.2006)
 • Import og eksport av hest
 • Bestille FEI-pass/FEI-registrering
 • Egenerklæringsskjema ved sykdom
 • Hingster på ridestevner
 • Bytte av klubb
 • FORSIKRINGER

På nettstedet til Dressur såklart! kan du lese stevnerapporter fra Bøverbro hestesportsklubb, eller Toten hestesportsklubb som er det nye navnet på klubben. Målet for Dressur så klart! er å «synliggjøre og fremme samholdet i norsk dressursport». Nettstedet er frivillig drevet og alle bidrag på siden kommer fra engasjerte mennesker innenfor dressursporten. De er åpne for forskjellige bidrag, både smått og stort. Dressur så klart! ble startet i 2005 med en visjon om å synliggjøre dressursporten i Norge. De startet med å gi ut en kleskolleksjon og kalender med dressurbilder, og i 2009 ble nettsiden åpnet, og dermed muligheten for at flere i nettverket kan bidra. Nettsiden ble opprettet i samarbeid og dialog med Norges rytterforbund.

superior